صنعت شمع سازی

در صنعت شمع‎سازی، برای ساخت شمع‎های تزئینی و پیچ و استوانه‎ای معمولا از قالب‎های سیلیکونی گچی و قالب‎های زرین و قالب‎های فلزی استفاده می‎کنند. همچنین شمع‎های صاف و امامزاده‎ای و برخی شمع‎های وارمر را با دستگاه‎های مخصوص با تیراژ‎های بالا تولید می‎نمایند.
برای تولید شمع‎های رنگی، معمولا پارافین را با رنگ پودری مخصوص ترکیب و داخل قالب ریخته و سپس پرداخت می‎کنند. ولی شمع‎های رنگ متالیک پس از تولید، پرداخت و رنگ می‎شوند.
نکته‎ای مهم در صنعت شمع‎سازی وجود دارد و نباید فراموش شود که هرچقدر شمع بزرگتر باشد می‎بایست فتیله آن هم بزرگتر شود. در غیر اینصورت شمع چکه کرده و در کنار فتیله حفره‎ای ایجاد می‎گردد که در نتیجه، فتیله روشن توسط پارافین مذاب خاموش می‎شود.
فتیله‎های قیطانی برای شمع‎های باریک و نخ پرک با قطر 3 الی 5.2 میلیمتر برای شمع‎های خیلی بزرگ مورد استفاده قرار می‎گیرد. هرچقدر خلوص پنبه در فتیله بیشتر باشد، شمع کمتر دود می‎کند.

چاپ

تشخیص پارافین مرغوب از نامرغوب

موارد زیادی برای تشخیص مرغوبیت پارافین وجود دارد که می‎توان به آن اشاره نمود.
بهترین و مطمئن‎ترین روش، آنالیز آزمایشگاهی است که درصد چربی و نقطه ذوب و ویسکوزیته یا چسبندگی آن را مشخص می‎کند ولی این روش بسیار پرهزینه بوده و مرقوم به صرفه نیست.
پارافین خوب باید رنگ روشن داشته باشد. البته ناگفته نماند رنگ تیره، به منزله بالا بودن درصد چربی نیست. رنگ پارافین را می‎توان با ترکیباتی فیلتراسیون، تسویه و روشن نمود.
بهترین گزینه این است که پارافین تخته‎ای با درصد چربی پایین وقتی با زمین برخورد می‎کند باید همانند تخته چوبی صدا دهد ولی نشکند.
پارافین تخته‎ای می‎بایست در زمان مقابله با نور خورشید دانه‎های کریستال بی‎شماری را نمایان نماید. همچنین پارافین نباید حالت صابونی داشته باشد.
تشخیص درصد چربی و خلوص در پارافین گرانولی کمی دشوار است ولی بهترین راه اینست که ابتدا مقداری از پارافین گرانولی را ذوب کرده و سپس در قالبی آن را کاملا خنک نماییم و سپس برای تشخیص، عملیات بالا را انجام دهیم.

چاپ

پاک کردن لکه پارافین یا شمع از روی مبل یا فرش

یکی از راهکارهای پاک کردن پارافین یا شمع از روی فرش یا موکت و مبل این است که ابتدا با لبه تیز چاقو یا تیغ، پارافین یا شمع اضافی روی مبل یا فرش را به خوبی و با احتیاط بتراشید. سپس یک تکه کاغذ تمیز روی لکه گذاشته و روی آن اتو بکشید.

به مراتب کاغذ را تعویض و این کار را تکرار کنید تا لکه پارافین یا شمع از مبل جدا شده و به کاغذ بچسبد. 

چاپ

پارافین تراپی و پارافین درمانی چیست؟

پارافین، دردهای مزمن مفاصل و عضلات را بهبود می‎بخشد و سبب افزایش گردش خون در قسمت‎های استعمال شده می‎گردد. همچنین استفاده از این روش باعث نرم شدن پوست‎های ترک خورده و خشن و خشک شده می‎گردد و برای بهبود اختلالات پوستی نظیر اگزما مفید است.


این نوع درمان، سبب افزایش توان حرکتی در افراد مبتلا به آرتروز، بورسیت و سایر درد‎های مزمن می‎گردد.


روش پارافین‎تراپی به این صورت است که پارافین گرم و ذوب شده را در دمای مناسب روی پوست قرار داده که این کار، پوست را نرم و منافذ آن را باز می‎کند و این روش یکی از روش‎های حفاظت و جوان‎سازی پوست می‎باشد.

چاپ

رابطه مردم ایران و جهان با پارافین جامد و شمع

براستی بیش از یک قرن است که شمع و پارافین جامد با زندگی ایرانیان آمیخته شده و در مراسماتی همچون جشن‎ها و عزاداری‎ها و در اماکنی همچون رستوران‎ها از آن استفاده می‎نمایند.

همچنین در بسیاری از نقاط دنیا، شمع را بر روی کیک‎های تولد و عروسی نهاده و شادمانی می‎نمایند.


هندوها اعتقاد خاصی به نگاه و تمرکز به شعله شمع دارند و معتقدند که شمع سنبل روشنایی و زدودن احیانا گناهان و انرژی‎های منفی و دور کردن موجودات غیرارگانیک از خانواده است و در مراسمی که به جشن دیوالی موسوم است هر خانواده تعداد زیادی شمع روشن می‎کند.


به همین دلیل کشور ایران که تولید‎کننده و صادر‎کننده بخش عمده پارافین جامد و فوتس اویل در آسیا و جهان است بخش عمده نیاز کشور هندوستان را تامین می‎کند.

چاپ

  • 1
  • 2